Skuteczne usuwanie zapachu spalenizny w kilka godzin

jak usunąć zapach spalenizny w mieszkania, jak możesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu spalenizny i zadymienia, usuwanie zapachu spalenizny

 

Pewnie każdemu choć raz zdarzyło się przypalić obiad w garnku lub przypiec pizzę w piekarniku. Takie sytuacje zdarzają się jeśli nie nam, to zapewne naszym znajomym. Zapach spalenizny, który tak niespodziewanie pojawił się w domu jest bardzo dokuczliwy i niezwykle trudny do usunięcia. Istnieje wiele sposobów na pozbycie się niechcianego zapachu bez względu na jego źródło. Ocet, cytryna, pomarańcza - jedne są mniej, inne bardziej skuteczne. W tym artykule opiszemy je wszystkie.

Przypalone potrawy są najczęstszym źródłem zapachu spalenizny

Efektem przypalenia potraw jest postępujące zadymienie, które powoduje, że nieprzyjemny zapach bezlitośnie wypełnia kolejne pomieszczenia stając się niechcianym i trudnym do usunięcia „gościem”. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy ma ona miejsce w nowym budownictwie, w którym kuchnia często połączona jest z pokojem. Wówczas bez problemu dym z kuchni przenosi się do salonu, który jest miejscem odpoczynku i rodzinnego relaksu.

Swąd spalenizny i dymu jest wyjątkowo przykry i drażniący. Do tego jest łatwo wchłaniany przez ubrania, meble i wyposażenie domu, szczególnie: tapicerowane meble, zasłony, pościel, koce czy narzuty. W efekcie przebywanie w takim domu czy mieszkaniu nie tylko jest wysoce niekomfortowe, ale w wielu przypadkach wręcz niemożliwe.

Wietrzenie wnętrz nie zawsze pozwala skutecznie pozbyć się dymu

Pierwsza reakcja na pojawiający się dym w zamkniętym pomieszczeniu to otwarcie okien, drzwi i intensywne wietrzenie. W miarę możliwości należy też się pozbyć źródła dymu. Z reguły większość takich sytuacji nie stanowi zagrożenia dla życia, ale zdarza się, że w mieszkaniu znajduje się dym z palących się przedmiotów lub przegrzanych urządzeń. Dlatego, jeśli to możliwe, należy jak najszybciej pozbyć się źródła nieprzyjemnego zapachu oraz przewietrzyć pomieszczenia. Po wywietrzeniu całego mieszkania wyczuwalny jest nadal bardzo charakterystyczny, drażniący i intensywny smród spalenizny. Wietrzenie jedynie w niewielkim stopniu pomaga zniwelować ten brzydki zapach. Niestety zostaje on dalej w mieszkaniu i co gorsze z biegiem czasu staje się coraz trudniejszy do usunięcia.

Domowe sposoby na usuniecie skutków zadymienia wnętrz

Wiele osób w tym czasie szybko zaczyna szukać w internecie sposobów pozbycia się zapachu spalenizny domowymi sposobami. Wiele z tych informacji wskazuje, że dobre skutki można osiągnąć po zastosowaniu octu, kawy i cytryny. Podawane są także różne przepisy, w jaki sposób należy użyć wspomnianych produktów.

Domowe sposoby usuwania zapachu spalenizny mogą okazać się skuteczne tylko w przypadku niewielkiego zadymienia. Dym ze spalenizny składa się z wielu chemicznie czynnych związków, które są zwane wolnymi rodnikami. Z racji tego, że są chemicznie aktywne, reagują ze wszystkimi innymi cząsteczkami, jakie spotkają na swojej drodze. Większość materiałów, jakie znajdują się wokół nas, ma właściwości chłonne dzięki którym te cząsteczki dymu i spalenizny z łatwością wnikają w wolne przestrzenie między mikroporami tapicerek czy włóknami tkanin.

Czasem wystarczy porządnie umyć powierzchnie użytkowe i wyprać ubrania, aby pozbyć się przykrego zapachu. Jednak w przypadku, gdy mamy do czynienia z gęstym i ciężkim dymem, mycie mebli, podłóg czy pranie firanek nie przyniesie pożądanego efektu.

Neutralizatory zapachów również nie rozwiązują całkowicie problemu, tylko go maskują i w efekcie pogarszają sytuację. Dzieje się tak dlatego, że olejki zapachowe, odświeżacze i świece nie mają takich właściwości, aby chemicznie zneutralizować cząsteczki dymu. W rezultacie zapachy mieszają się ze sobą i powietrze staje się jeszcze cięższe i trudniej nim oddychać. Wymieszanie się w pomieszczeniu odoru spalenizny z zapachem odświeżacza powoduje tylko powstanie kolejnego specyficznego zapachu w mieszkaniu.

Chemiczne metody skutecznie likwidują zapach spalenizny

Rozwiązaniem tego problemu jest ozonowanie całego mieszkania. Usuwanie zapachu spalenizny jest bardzo proste. Ozon, będąc gazem, szybko dociera we wszystkie zakamarki w pomieszczeniu i je wypełnia. Co więcej ozon neutralizuje cząsteczki spalenizny poprzez interakcje poszczególnych atomów. W rezultacie tworzy się efekt „kuli śnieżnej”, przez co cząsteczki dymu z podoczepianymi atomami ozonu staja się na tyle ciężkie, że grawitacja przyciąga je na podłogę. Zamiast do włókien tkanin czy powierzchni użytkowych, przyczepiają się do cząsteczek ozonu. Na tym właśnie polega przewaga ozonowania spalenizny nad innymi metodami.

Dodatkowo dzięki ozonowaniu można jednocześnie z łatwością usunąć zapach dymu tytoniowego oraz inne zapachy, jednocześnie likwidując wszelkie wirusy, bakterie, alergeny i roztocza. Jest to spowodowane szczególnymi właściwościami ozonu. Jako reaktywny gaz, nie tylko efektywnie wiąże się ze związkami chemicznymi w dymie, ale także z mikroorganizmami i unicestwia je.

Jak przebiega proces ozonowania i o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim należy działać szybko. Czas naprawdę ma tutaj znaczenie, gdyż łatwiej jest usunąć zapach spalenizny, który dopiero co powstał i nie osadził się trwale na wyposażeniu. Z upływem czasu cząsteczki dymu coraz trwalej „zwiążą się” z meblami czy ścianami. Warto również mieć na uwadze, że spalenizna systematycznie będzie rozprzestrzeniać się na kolejne pomieszczenia, dlatego jej zapach będzie wyczuwalny w całym mieszkaniu lub biurze.

Czas usuwania spalenizny ozonem jest uzależniony od wielkości pomieszczenia. W przypadku mieszkań zwykle ozonuje się całe mieszkanie, a w domach jednorodzinnych większość pomieszczeń. Dotychczas takie usługi udawało się wykonywać w jeden dzień zaledwie w kilka godzin. W zależności od powierzchni ozonowanego obiektu usuwanie zapachu spalenizny ozonem zajmowało średnio 5-8 godzin zegarowych. W tym czasie udawało się w sposób całkowity pozbyć się woni spalenizny i przywrócić mieszkanie do normalnego stanu.

Podany powyżej średni czas ozonowania możliwy jest do osiągnięcia wówczas, gdy zastosuje się generatory ozonu o odpowiedniej mocy. Należy mieć na uwadze, że urządzenia wytwarzające jedynie 7 czy 14 gram ozonu na godzinę prawdopodobnie nie będą w stanie osiągnąć wymaganego stężenia ozonu w pomieszczeniu, aby usuwanie zapachu spalenizny okazało się skuteczne lub będą musiały pracować znacznie dłużej.

Czy zapach spalenizny jest szkodliwy?

Odpowiedz na to pytanie jest jednoznaczna: Tak! Spalenizna jest nie tylko przykra i trudna do tolerowania. Ma także znaczny wpływ na stan zdrowia. Obecność dymu zwykle nie powoduje sytuacji zagrożenia życia. Jednak należy pamiętać, że są to cząsteczki rakotwórcze, które osłabiają system immunologiczny na wiele lat. Nawet gdy pomieszczenia zostały przewietrzone i nie ma już wyczuwalnego zapachu spalenizny, osiadłe cząsteczki na powierzchniach wciąż mają swój szkodliwy potencjał chemiczny. Jedynym sposobem na ich usuniecie jest reakcja z inną cząsteczka, tak aby ten potencjał chemiczny został wykorzystany bez negatywnego wpływu na nasze zdrowie. A więc ozon jest najlepszym sposobem na pozbycie się dymu i zapachu spalenizny.

Zlecając naszej firmie taką usługę masz pewność, że dołożymy najwyższej staranności, aby szybko i skutecznie usunąć z Twojego domu uciążliwy zapach spalenizny, dymu i przypalonego mięsa.

WAŻNE!
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, czy w Twoim przypadku usuwanie zapachu spalenizny za pomocą ozonu przyniesie oczekiwany efekt, zadzwoń do nas. Rozmowa do niczego nie zobowiązuje, a z doświadczenia wiem, że może wiele wyjaśnić. Tel. 53 53 54 525