Ozonowanie

 

Ozonowanie w Polsce jest jeszcze nową i dlatego jeszcze mało znaną metodą niszczenia chorobotwórczych drobnoustrojów (dezynfekcja) i usuwania niepożądanych zapachów (dezodoryzacja) bez stosowania środków chemicznych. U wielu osób budzi jeszcze niedowierzanie co do efektywności. Gaz ten jednak od dawna wykorzystywany jest jako silny utleniacz, a dopiero od pewnego czasu jego zastosowanie poszerza się o nowe dziadziny naszego życia.

Ozonowanie stosowane jest w tych miejscach gdzie wymagane są wysokie standardy czystości i higieny. Polega na wytworzeniu ozonu przez specjalne urządzenie (generator ozonu), który w formie gazu wypełnia pomieszczenie. Ozon (O3) jest gazem nietrwałym i szybko rozpada się na tlen oraz dodatkowy atom tlenu, który wchodząc w reakcję z wirusami, zarazkami, bakteriami, pleśnią lub innymi mikroorganizmami oraz składnikami nieprzyjemnego zapachu niszczy je, a nie tuszuje!


Aktualnie ozon zaliczany do najsilniejszych środków dezynfekujących i wykazuje 50 krotonie skuteczniejsze działanie odkażające niż chlor (najpopularniejszy dezynfekant), a efekty działania są 3000 razy szybsze niż chloru. Ponadto ozonowanie jest całkowicie bezpieczną i ekologiczną metodą dezynfekcji, która nie pozostawia skutków ubocznych i nie wywołuje reakcji alergicznych. Warto podkreślić, że do dnia dzisiejszego nie potwierdzono, aby jakiekolwiek organizmy uodporniły się na działanie ozonu.

Ozon jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych, który działa bakteriobójczo, grzybobójczo oraz posiada właściwości silne utleniające. Zwalcza pleśnie, grzyby, roztocza i inne alergeny oraz ich przetrwalniki ograniczając jednocześnie ryzyko zakażenia bakteryjnego i wirusowego. Usuwa nieprzyjemne zapachy (stęchlizny, dymu tytoniowego, zwierząt, zapachy świeżej farby). Systematyczne ozonowanie wpływa także na usunięcie insektów i gryzoni w pomieszczeniu. Po ozonowaniu pomieszczenie powietrze w pomieszczeniu jest czyste i pozbawione bakterii, wirusów i innych szkodliwych drobnoustrojów.

Stosowanie ozonu w pomieszczeniach mieszkalnych jest skuteczne i całkowicie bezpieczne pod warunkiem, że usługa zostanie przeprowadzona przez osobę z odpowiednim doświadczeniem. Ozonowanie jest nową, dynamicznie rozwijającą się branżą, która z powodzeniem wchodzi w kolejne dziedziny naszego życia. Jeżeli stawiasz na wysokie standardy higieny oraz zdrowie Twojej Rodziny czy tylko chcesz odświeżyć pomieszcznie w którym przebywasz warto dokładniej poznać zalety ozonowania.