ozonowanie
ozonowanie domów i mieszkań

Ozonowanie

czyli skuteczna dezynfekcja i usuwanie brzudkich zapachów 

Ozonowanie w Polsce jest jeszcze nową i dlatego jeszcze mało znaną metodą niszczenia chorobotwórczych drobnoustrojów (dezynfekcja). Służy też do usuwania niepożądanych zapachów (dezodoryzacja) bez stosowania środków chemicznych. U wielu osób budzi jeszcze niedowierzanie co do efektywności. Gaz ten jednak od dawna wykorzystuje się jako silny utleniacz. Jednak dopiero od pewnego czasu jego zastosowanie poszerza się o nowe dziadziny naszego życia.

Gdzie stosuje się ozon?

Ozonowanie stosowane jest w tych miejscach gdzie wymagane są wysokie standardy czystości i higieny. Polega na wytworzeniu ozonu przez specjalne urządzenie (generator ozonu), który w formie gazu wypełnia pomieszczenie. Ozon (O3) jest gazem nietrwałym i szybko rozpada się na tlen oraz dodatkowy atom tlenu. Właśnie ten dodatkowy atom wchodzi w reakcję z wirusami, zarazkami, bakteriami, pleśnią lub innymi mikroorganizmami oraz składnikami nieprzyjemnego zapachu. W efekcie niszczy je, a nie tuszuje!

Dezynfekcja ozonem

Aktualnie ozon zaliczany do najsilniejszych środków dezynfekujących i wykazuje 50 krotonie skuteczniejsze działanie odkażające niż chlor (najpopularniejszy dezynfekant), a efekty działania są 3000 razy szybsze niż chloru. Ponadto ozonowanie jest całkowicie bezpieczną i ekologiczną metodą dezynfekcji, która nie pozostawia skutków ubocznych i nie wywołuje reakcji alergicznych. Warto podkreślić, że do dnia dzisiejszego nie potwierdzono, aby jakiekolwiek organizmy uodporniły się na działanie ozonu.

Skuteczność ozonowania

Ozon jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych, który:

  1. działa bakteriobójczo
  2. działa grzybobójczo
  3. posiada właściwości silne utleniające
  4. zwalcza pleśnie, grzyby, roztocza i inne alergeny oraz ich przetrwalniki (ograniczając jednocześnie ryzyko zakażenia bakteryjnego i wirusowego).
  5. usuwa nieprzyjemne zapachy (stęchlizny, dymu tytoniowego, zwierząt, zapachy świeżej farby).

Systematyczne ozonowanie wpływa także na usunięcie insektów i gryzoni w pomieszczeniu. Po ozonowaniu powietrze w pomieszczeniu jest czyste i bez bakterii, wirusów i innych szkodliwych drobnoustrojów.

Ozonowanie a bezpieczeństwo

Stosowanie ozonu w pomieszczeniach mieszkalnych jest skuteczne i całkowicie bezpieczne pod warunkiem, że usługa zostanie przeprowadzona przez osobę z odpowiednim doświadczeniem. Ozonowanie jest nową, dynamicznie rozwijającą się branżą, która z powodzeniem wchodzi w kolejne dziedziny naszego życia. Cena ozonownaia w porównaniu do alternatywnych metod dezynfekcji i dezodoryzacji kształtuje się korzystnie. Jeżeli stawiasz na wysokie standardy higieny oraz zdrowie Twojej Rodziny czy tylko chcesz odświeżyć pomieszczanie w którym przebywasz warto dokładniej poznać zalety ozonowania.