Roztocza jak się pozbyć

Zlikwidujemy w Twoim domu roztocza i alergeny. Usuniemy wirusy, bakterie i inne drobnoustroje poprawiając życie alergików.


Roztocza - jak się pozbyć skutecznie niewidzialnego problemu

Katar alergiczny, łzawienie, zatkany nos i drapanie w gardle nie są objawami, które można lekceważyć. Alergia, której częstą przyczyną jest obecność roztoczy kurzu domowego, może doprowadzić do ciężkiej niewydolności oddechowej, obrzęków i problemów krążeniowym. Nie masz wpływu na okresowe pylenie roślin czy wrażliwość na sierść domowych zwierzaków, ale wcale nie musisz narażać swoich bliskich na życie ze stworzeniami niewidocznymi gołym okiem. Sprawdź, jak zadbać o to, by roztocza nie paraliżowały życia w Twoim domu.

Żyją wśród kurzu domowego - czym właściwie są roztocza?

Na świecie żyje ponad 3 tys. gatunków roztoczy. Te, które uprzykrzają życie człowiekowi, to roztocza kurzu domowego. Mają około 0,3 mm długości i żyją od miesiąca do dwóch. Dlaczego uwielbiają dzielić z nami domowe pielesze? Idealne warunki do rozwoju roztoczy i ich bytowania to duża wilgotność powietrza i temperatura około 25 stopni C. Doskonale czują się we wszelkich tkaninach - możesz być pewien, że są także w kotarach, zleżałej garderobie, pościeli i dywanach, a przede wszystkim materacach i na tapicerowanych meblach. Najczęściej można znaleźć je w sypialni. Powód? Żywią się drobinami złuszczonego naskórka, łupieżu i innych organicznych resztek, które dla człowieka są równie niewidoczne jak roztocze.

Groźne roztocza. Jesteś pewien, że Twój materac i dywan nie jest pełen niepożądanych stworzeń?

Na atak alergenów podatne są szczególnie dzieci. Nie powinny ich wdychać również osoby z zaawansowanymi chorobami dróg oddechowych, jak np. astma czy chroniczny nieżyt oskrzeli. Choć nie powinno się żyć z roztoczami jednym łóżku, mało kto zdaje sobie sprawę, że materace, poduszki i kołdry mogą gościć nawet do miliona osobników! Nie każdy ma na nie alergię, nie u wszystkich wywołują astmatyczny kaszel, ale unoszące się z dywanów i zasłon alergeny wpływają na zdrowie wszystkich domowników. Niestety, nie można się pozbyć tych pajęczaków raz na zawsze. Jednak warto nie tylko przeciwdziałać ich rozwojowi, ale także w miarę możliwości oczyszczać dywany i sprzęty z kolonii roztoczy.

Nie tylko niewidoczni goście. Problemem są przede wszystkim odchody roztoczy

Reakcje alergiczne pojawiają się najczęściej jesienią i zimą. Dlaczego, jeśli same roztocza rozmnażają się głównie podczas ciepłych, wilgotnych miesięcy? Dużo groźniejsze niż same pajęczaki są ich odchody, zawierające białka enzymów trawiennych. Z początkiem sezonu grzewczego wyschnięte cząstki wydalin zbijają się w powietrze wraz z kurzem i każdej chwili atakują drogi oddechowe alergików. To właśnie ogrzane powietrze unosi je ku górze. Dużemu skoncentrowaniu alergenu we  wdychanym powietrzu sprzyja słaby obieg powietrza, słaba wentylacja, itp. Alergia na roztocza może pojawić się także przy długotrwałym wdychaniu zanieczyszczeń z niedostatecznie wietrzonego mieszkania. Jednak możemy w miarę skutecznie rozwiązać ten problem i ograniczyć występowanie szkodliwych pajęczaków. Oczywiście pod warunkiem, że przyjmiemy informacje o szkodliwym działaniu roztoczy naszym domu, choć nigdy nie widzieliśmy ich na oczy.

Jak pozbyć się roztoczy na dłużej? Wybierz najskuteczniejsze sposoby

Za to widok pod mikroskopem nie pozostawia wątpliwości - nieprzyjaciel jest w naszym mieszkaniu, zabiera zdrowie bliskich nam osób i dobrowolnie nie opuści kołdry oraz poduszki z sypialni. W przypadku pościeli wystarczy pranie (temperatura 60 stopni C ponad wszelką wątpliwość niszczy roztocze), ale co zrobić z grubymi obiciami, wykładziną i materacami? Pozbycie się roztoczy wcale nie musi być takie łatwe, ale możemy mieć nadzieję, że znajdą się na to odpowiednie sposoby.

Pierwsze objawy alergii? Nie lekceważ problemu!

Jednak zanim przystąpisz do walki z niewidzialnym przeciwnikiem, zobacz, czy ktoś z Twoich bliskich nie nabawił się już alergii. Uporczywy kaszel, nieżyt nosa, zaczerwienienie dróg oddechowych, obrzęki to najczęstsze objawy uczulenia. Najlepiej udać się z tym do alergologa - dzięki przeprowadzonemu testowi skórnemu, ewentualnie badaniu krwi pod kątem wskaźnika IgE możemy poznać odpowiedź. Jednak roztocza mogą uczulić w każdym momencie lub wpłynąć również na samopoczucie zdrowych członków rodziny. Dlatego pozbycie się roztoczy na dłużej nie może się ograniczać do tego, by wyprać pościel w wysokiej temperaturze, oczyścić materac i wywietrzyć mieszkanie. Zanim co najmniej raz w tygodniu będziemy przeciwdziałać namnażaniu się mikroorganizmów, warto sięgnąć po kompleksowe sposoby. Za najskuteczniejszy powszechnie uznaje się ozonowanie.

Oczyść powietrze i wprowadź higieniczną czystość. Podpowiadamy, jak pozbyć się roztoczy

Odkurzanie z filtrem HEPA przy otartych oknach, pościel prana i zmieniana częściej niż zwykle (nie zapominaj o temperaturze 60 stopni C), zmywanie podłogi czy nawet mrożenie pluszowych zabawek to sposoby, które często wymienia się poradnikach dla alergików. To bardzo dobra praktyka, ale przecież co zrobić, jeśli w domu mamy wykładzinę, sofy, wersalki i inne meble z tapicerką? Przecież do pościeli w pralce nie dodasz całego łóżka! W takim wypadku należy pozbyć się roztoczy (a przy okazji innych patogenów i zanieczyszczeń przy pomocy ozonowania.

W jaki sposób ozonowanie wpływa na roztocza i inne mikroby?

Roztocza chętnie "korzystają" z faktu, że ich nie zauważamy. Potrzebny jest więc środek, który w skuteczny sposób dotrze do najmniejszych zakamarków w domu. Właśnie tak działa ozon, który powstaje w specjalnym urządzeniu zwanym ozonatorem. Aby oczyść mieszkanie, należy zamknąć okna, drzwi i uszczelnić wnętrze, po czym wypełnić je ozonem, czyli tlenem wzbogaconym o jedną cząstkę. Ozon to naturalny gaz, który zaraz po wypełnieniu pomieszczenia rozpada się na tlen O2 i dodatkową cząstkę, która pomaga pozbyć się problemu. To ona dociera do wirusów, pleśni i roztoczy, likwidując je błyskawicznie. Co więcej, znikają wtedy również mikrozanieczyszczenia, w tym wydaliny pozostawiane przez roztocze.

Roztocza kurzu domowego nie muszą być problemem!

Groźne roztocza nie muszą żyć i namnażać się w Twojej pościeli. Często lekceważymy informacje o szkodliwości tych organizmów naszym otoczeniu. Roztocza i tak będą się pojawiać w pobliżu człowieka. Jednak ozonowanie to doskonały sposób, by pozbyć się ich, a potem tylko dbać o pościel, ubrania i inne tekstylia. W przypadku osoby uczulonej zabieg należy powtórzyć po pół roku - wówczas alergie nie będą już problemem. Dowiedz się więcej korzyściach wynikajacych z ozonowania z naszego artykułu właściwości ozonu.


WAŻNE!!
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, czy w Twoim przypadku ozonowanie mieszkania przyniesie oczekiwany efekt, zadzwoń do nas. Rozmowa do niczego nie zobowiązuje, a z doświadczenia wiem, że może wiele wyjaśnić. Tel. 535 354 525