Ksylamit - sposób na uciążliwą substancję. Jak usunąć zapach ksylamitu?

ksylamit usuwanie ksylamitu


Wprowadziłeś się do domu z lat '60-80 i wyczuwasz uciążliwy zapach środka chemicznego? Przeprowadź badanie - najprawdopodobniej masz ksylamit w mieszkaniu! To substancja impregnująca drewno, której używano, by zabezpieczyć stropy i legary podłogi przed szkodnikami i pleśnią. Używany był także do konserwacji płyt pilśniowych pod wylewkami. Ksylamit w mieszkaniu bywał stosowany masowo do czasu, gdy badania PZH wykazały jego szkodliwość. Co więcej, ta męcząca woń może utrzymywać się do kilkudziesięciu lat. Czy jest możliwa neutralizacja ksylamitu, czy jednak wymaga to gruntownego remontu pomieszczenia?

Pozostałość po minionych czasach. Jak rozpoznać ksylamit w bloku?

Jeśli stwierdzisz obecność xylamitu w podłodze lub stropie, wiedz, że to problem na masową skalę! Przez prawie trzy dekady reklamowano substancję jako prosty i tani sposób na zabezpieczenie drewna. Podobnie jak azotox i eternit stosowano ją bardzo często. Zanim pojawiły się badania stwierdzające szkodliwość ksylamitu w mieszkaniach, używana była nie tylko przy budowie bloków. Impregnat dodawano do farb i produkowano także na potrzeby przemysłu, do zabezpieczania podkładów kolejowych czy łodzi. Dopiero gdy w wielu mieszkaniach nasączono podłogi xylamitem, szkodliwość środka wyszła na jaw w badaniach. Problem z substancją trwa do dzisiaj, ponieważ wydziela zapach, który może przenikać przez tynki.

Dlaczego obecność ksylamitu jest niepożądana dla człowieka?

Ksylamit zawiera toksyczne związki: tricholorofenole i chloronaftalen. Z kolei pentachlorofenol ma opinię wyjątkowo skutecznego środka biobójczego. Trwała i silna woń ksylamitu z podłogi w mieszkaniu to w dużej mierze jego zasługa. Badania wykazały, że substancja w zbyt dużym stężeniu może powodować podrażnienia górnych dróg oddechowych i spojówek. Może mieć również działanie rakotwórcze. Osoby zgłaszające problem ze swoim mieszkaniem po badaniach piszą o "chemicznym" odorze z niektórych miejsc. Nieprzyjemny zapach nie znika pomimo wietrzenia. Oprócz złego samopoczucia problemem staje się również sama woń. Trwale przenikają nią nie tylko tynk, ale także meble, ubrania, a nawet włosy. 

Szkodliwość ksylamitu w podłodze i przy dachu jest dobrze udokumentowana

Szkodliwy impregnat stracił atest PZH jeszcze w czasach PRL-u. Mimo tego w latach 80 na budowach używano drewna ze środkiem o zapachu starych podkładów kolejowych. Nasączano nim nie tylko legary i belki stropowe, ale także płyty pilśniowe pod wylewką podłogi. Jak rozpoznać ksylamit? Nowi lokatorzy najczęściej odkrywają go, wprowadzając się do domu lub mieszkania z lat '60-80. W większości przypadków neutralizacja xylamitu to jednak konieczność.

Ksylamit - jak rozpoznać obecność substancji w mieszkaniu?

Najczęściej dotyczy to mieszkania lub domu sprzed lat nabytego na rynku wtórnym, nawet po remoncie. W pierwszych tygodniach po wprowadzeniu, zwłaszcza w okresie jesiennym, pojawia się dokuczliwy zapach. Mieszkanie powstało 30 lub 40 lat temu? Najprawdopodobniej użyte do jego budowy legary pod podłogą zakonserwowano ksylamitem. Woń substancji jest podobna do zapachu starych podkładów kolejowych. Kolejny znak rozpoznawczy to nudności, duszność czy zawroty głowy. Jeśli elementy konstrukcji w którymś z miejsc są odsłonięte, rozpoznasz je po ciemnobrunatnej barwie. Jednak w okresie PRL-u w mieszkaniach stosowano również jasne odmiany ksylamitu - wersje stolarską lub żeglarską.

Jak usunąć ksylamit? Woń z podłogi zanika po zastosowaniu ozonu

Dawno temu pod wylewkami podłogi stosowano płyty pilśniowe nasączane ksylamitem. Dlatego należy zacząć od badania, gdzie leży źródło nieprzyjemnego zapachu w mieszkaniu. Neutralizacja ksylamitu w podłodze może wymagać gruntownego remontu ze skuciem wylewki i usunięcia drewnianych elementów nasączonych ksylamitem. Po skuciu wylewki i odkryciu drewnianych elementów odór uwolnionego zapachu ksylamitu jest nie tylko dokuczliwy ale też bardzo szkodliwy dla zdrowia. Ekipa budowlana pracująca w takich warunkach jest wówczas narażona na działanie substancji rakotwórczych. Dlatego po skuciu wylewki, a przed rozbiórką drewnianych elementów nasączonych ksylamitem warto przeprowadzić wstępny zabieg ozonowania. Zmniejsza on zdecydowanie intensywność odoru i pozwala ekipie remontowej pracować lepszych, zdrowszych warunkach. Po usunięciu wszystkich materiałów drewnianych nasączonych ksylamitem należy przeprowadzić ozonowanie zasadnicze w celu pełnej likwidacji zapachu xylamitu. Natomiast w przypadku odsłoniętych elementach we wnętrzach (np. krokwie lub belki na strychu) doraźnie pomaga nałożenie farb kryjących.

Ksylamit - neutralizacja ozonem

Szkodliwość ksylamitu w mieszkaniu zmniejsza ozonowanie. To sposób, który nie wiąże się z kosztownym remontem, ale czasowo pozwala osiągnąć zadowalający efekt. Jednak należy pamiętać, że w taki sposób nie wyeliminuje się skutecznie zapachu ksylamitu, bowiem nie została usunięta przyczyna. Zmniejszy się natomiast czasowo jego intensywność. Jednak systematycznie powtarzany pozwala poprawić warunki życia i kosztuje znacznie mniej niż remont tynku lub wylewki. Woń ksylamitu może być lekko wyczuwalna, z biegiem lat w mieszkaniu zapach może słabnąć. Dlatego skuteczna dezodoryzacja ozonem sprawdza się również w przypadku miejsc ze szkodliwym ksylamitem w podłodze. 


 WAŻNE!
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, czy w Twoim przypadku ozonowanie mieszkania w którym został wykryty ksylamit przyniesie oczekiwany efekt, zadzwoń do nas. Rozmowa do niczego nie zobowiązuje, a z doświadczenia wiem, że może wiele wyjaśnić. Tel. 53 53 54 525. Nasze usługi ozonowania wykonujemy na terenie woj. świętokrzyskiego.